Květen 2011

Útes

25. května 2011 v 18:54 | Dick |  Pozvání
Richard Pachman napsal po 2 autobiografických knihách svuj první historický román Útes, pojednávající o romanticko-dramatické životní pouti francouzského šlechtice Filipa de Navarre po Francii, Španelsku, Indii a Egyptě 16. století. Ke knize vychází i CD, na kterém R. Pachman, Dita Hořínková, Zdeněk Maryška, Kamila Moučková, Vladimír Kirikov, Karel Dlabač a další představí část děje hlavního hrdiny románu, který je doplněný skladbami a písněmi R. Pachmana inspirovanými renesancí.

26.5. 2011 v 19 hodin, Olomouc, U-klub, Šmeralova 12, "ÚTES" - moravská premiéra multimediálního představení na motivy historického románu R. Pachmana "Útes", info o představení v Novinkách, předprodej - Informační centrum Horní náměstí, prodej i v místě konání akce

8.6. 2011 v 18 hodin, Brno, "Setkání s R. Pachmanem… nejen u knihy Útes", Knihovna Jiřího Mahena Brno, Kobližná 4

13.7. 2011 v 17 hodin, Jičín, "Setkání s R. Pachmanem… nejen u knihy Útes", Knihovna Václava Čtvrtka, Denisova 400


Čelenka

15. května 2011 v 19:26 | Dick |  Panenky
Starší dcerka si umínila, že bude mít dlouhé vlasy. Nic na tom, že jí neustále padají do obličeje, do očí. Zkrátka chce být jako její kamarádka Maruška.
V řetězci - abych jim nedělala reklamu - tak v tom co má obvykle nepřetržitou prodejní dobu - jsme koupily čelenku. Byla omotaná stužkou a byly na ní přilepená dvě umělohmotná srdíčka. Stála asi 120 kaček. :o)
Ještě jsme nedojely z města domů a srdíčka už upadla. Pár dní nato se rozmotala i stuha. Dcerka byla smutná a mrzutá. Já do města hned jet nemohla, takže nezbylo, než milou čelenku opravit.
Chvilku jsem brouzdala po netu hledajíc stránky šikulek šperkářek až jsem narazila na zajímavý odkaz týkající se japonského umění spočívajícího ve výrobě převážně květových ozdob do vlasů. technika kanzashi mne zaujala natolik, že jsem vyrabovala zbytky látek a začala se učit kroutit.
Japonské gejšy by mi asi vynadaly, ale osobně jsem na svůj první pokus celkem pyšná. Motýlovi to podobné je, ale hlavně drží už několikátý den.
Původní čelenku - respektive skelet - jsem ještě obšila červenobílou stužkou a hotovo. Dcerka je spokojená a já vlastně taky.

Čokoládový beránek

12. května 2011 v 7:05 | Dick |  Velikonoce
Potřebné přísady
1 strouhaná čokoláda, 2 hrnky polohrubé mouky, 3/4 hrnku cukru, 2 vejce, 2 lžíce oleje, 1 šlehačka, 1 vanilkový cukr, 1 PrDoPe,
čokoládová poleva, oči, nos, mašle
Postup přípravy
Všechny suroviny společně vymícháme v těsto, které vylejeme do vymazané a vysypané formy na beránka.

Pečeme ve vyhřáté troubě. Osobně peču na cca 150 stupňů přibližně hodinu - spíš déle. beránek má pak chutnější kůrku.
Vychladlého beránka polijeme čokoládovou polevou, osobně natírám štětcem, dvě vrstvy. Necháme zaschnout.
Poté mu uvážeme mašli, připíchneme očka a čumáček. Celý výsledek můžeme dekorovat vajíčky, kachničkama a podobnými čokoládovými dobrotkami.


Banánový beránek

11. května 2011 v 19:48 | Dick |  Velikonoce
Potřebné přísady
250g hery, 250g polohrubé mouky, 250g cukru, 4 vejce, 3 banány, 1 vanilkový cukr, 1 PrDoPe, kakao
moučkový cukr a mandle s rozinkami na zdobení
Postup přípravy
Tuk, cukr a žloutky utřeme do pěny.
Přidáme rozmačkané banány, kakao, mouku, PrDoPe a nakonec sníh z bílku.
Těsto vylijeme do vymazané a vysypané formy na beránka a pečeme při 150 stupních asi tak hodinu.
Osobně teplotu snižuji malinko pod uvedených 150 a prodlužuji dobu pečení,beránek má pak výraznější chuť a krásnou zlatou kůrku.
Vychladlého beránka pocukrujeme moučkovým cukrem, vytvoříme mandlový čumáček, rozinková očka a zavážeme kolem krku mašli.
Omluvte, prosím sníženou kvalitu fotek, nevím čím se co stalo, ale foťák odmítá poslušnost.
Požehnané svátky.

Velikonoční větvičky

10. května 2011 v 17:54 | Dick |  Velikonoce
Letošní Velikonoce jsem měla v plánu vynechat. Tedy ve smyslu výzdoby a podobně. Mladší dcerka se začíná stavět na nožky, leze po chalupě sem a tam, takže jsem zaneprázdněná jejím hlídáním a vyndaváním všelijakých "delikatesních pochutin" jako jsou odpadky, boty a další.

Starší dcerka je velmi přičinlivá, venku natrhala pár větviček zlatého deště, kočiček a vrby, které pak ozdobila vajíčky s háčkovanými oblečky.

Kraslice jsem vyfukovala a obháčkovávala už v minulých letech.
Přesné popisy nemám a ani jsem podle nich nepracovala. Háčkovala jsem ze zbytků a podle fantazie.

Když jsem poprvé zkusila použít popis, výsledná košilka byla pro vejce příliš velká.

Začínala jsem 5-ti řetízkovými oky spojenými do kruhu, v další řadě jsem do nich uháčkovala 10, nebo 12 dlouhých sloupků a v další řadě jsem začínala vytvářet nějaký ten vzorek. Víceméně záleželo na mé "chuti" a velikosti vajíčka.
Po uháčkování se vajíčka silně natuží a skořápky opatrně rozbijí a vyndají. Mně se líbí efekt různosti barev, takže jsem skořápky nevyndala - tedy většinou.
Ať se Vaše dílo podaří.

Velikonoční věnec

8. května 2011 v 17:16 | Dick |  Velikonoce
Jarní atmosféru a sluníčkovou náladu si do domu zvu i pomocí velikonoční výzdoby. Fotky z postupu výroby tohoto věnce nemám, protože jsem zkrátka zapomněla fotit. Nicméně jsem přesvědčena, že je to tak jednoduchá záležitost, že žádné obrázky nejsou potřebné.
Vrbové proutky na jednom konci spojím rybářským vlascem a poté z nich upletu cop. Ten spojím do šišatého kruhu - tvar vejce a svážu pevně k sobě. Poté zdobím vhodnými předměty, které jsem si předem nakoupila, nebo připravila. Záleží jen na Vaší fantazii, či chuti investovat.
Detail koupené slepičky.
Detail taktéž koupeného zajíčka. Obojí z papírnictví.
Vajíčka jsou umělohmotná, tuším že z Globusu.

Biskupský beránek

5. května 2011 v 6:58 | Dick |  Velikonoce
Potřebné přísady
6 vajec, 150 g másla, 200 g cukru krupice, ¼ l mléka, 40 dkg polohrubá mouka, ½ prášku do pečiva, citrónová kůra, špetka soli, hrst hrozinek, hrst sekaného kandovaného ovoce, hrst sekaných ořechů, hrst nasekané čokolády,
tuk na vymazání formy, čokoládovou polevu a mašli na ozdobení
Postup přípravy
Žloutky s cukrem a tukem ušleháme do pěny.
Přidáme mouku, mléko, špetku soli a vymícháme.
Přidáme sekané kandované ovoce, sekané ořechy, čokoládu, rozinky, můžeme i trochu kokosu.


Přidáme tuhý sníh z bílků a vyšleháme těsto.
Těstem naplníme vymazanou a vysypanou formu.
Upečeme. Já peču při 150 stupních, formu mám v troubě co nejníže a peču přibližně hodinu. Aby měl beránek pěknou zlatavou barvu - při případ, že nepolévám polevou.


Necháme vychladnout, nejlépe na drátěné podložce. Po vychladnutí jej můžeme polít čokoládovou polevou. Osobně jej nepolévám, nýbrž natírám štětcem. Dvě vrstvy.
Nechám úplně zaschnout, ztuhnout a teprve poté - nejlépe druhý den - uvážu kolem krku mašli a obložím vajíčky, kachničkami a podobně. Samozřejmě nezapomeneme z vhodného materiálu vyrobit čumáček a očička. Mandle, oříšky, rozinky, možná že i lentilky.
Dobrou chuť.

Zimní kombinéza

3. května 2011 v 7:25 | Dick |  Nabízím
Nabízím fungl novou zimní kombinézu. Je nepoužívaná, nepraná. Z obalu vyndaná jen na focení. Sešly se nám dvě.
Nevím najisto, ale předpokládám, že je zakoupená v řetězci LIDL, nebo GLOBUS.
Je příjemná, lehoučká, na omak velmi jemná, heboučká. Zdá se být i velmi teplá. Je vhodná jak do kočárku, tak i autosedačky.
Cenu si představuji 300,- Kč

Prasátko

3. května 2011 v 7:13 | Dick |  Nabízím
Nabízím novinku na českém trhu. Hračku francouzského výrobce Déglingos. Prasátko je nové, nepoškozené, nepoužité. Dcerka jej dostala bohužel poněkud pozdě, v době, kdy už objevuje svět mimo postýlku.
Nožičky chrastí, pískají, šustí. Po zatažení za ocásek se prasátkovo tělíčko "rozvrní" rozvibruje.
Cenu si představuji 250,- Kč

Handy Manny

3. května 2011 v 7:05 | Dick |  Nabízím
Nabízím značkou hračku pro Vaše dítko. Montér Manny je prakticky nepoužitý, jen vyndaný z obalu. Nářadí mu lze vložit do ruky, uložit do bedýnky, nebo třeba zavěsit na opasek. Manny mluví česky ale i anglicky. Info třeba zde:
Cenu si představuji 400,-

Kolotoč

3. května 2011 v 6:59 | Dick |  Nabízím
Nabízím závěs nad postýlku - kolotoč. Po mechanickém "natažení budíčku" hraje příjemnou melodii a otáčí se.
Kolotoč lze rozebrat na jednotlivé díly a bez nejmenšího problému zase složit, takže s ním můžete snadno cestovat.

Vše je v pořádku, bez poškození, jen medvídek má přetrženou šňůrku. Není problém ji opravit. (Momentálně nemám k dispozici šňůrku stejné barvy.)

Obávám se, že foťák poněkud zkreslil barvy. Hračky jsou plyšové, příjemné, milé barvy. Nic řvavého, výstředního. Je to foceno s bleskem.
Cenu si představuji 50,- Kč

Hudební housenka

3. května 2011 v 6:47 | Dick |  Nabízím
Nabízím úžasnou housenku pro Vaše miminko. Po stisknutí pusinky housenka hraje příjemnou melodii. Jak je dobrým zvykem těchto prima hraček, každý článek housenčina tělíčka rozvíjí smysly vašeho miminka jiným způsobem. Každý článek je z jiného materiálu, nebo ukrývá překvapení v podobě šustění, chrastění, píkání a podobně.
Navíc housenka obsahuje "pravítko" které můžete použít k snadnému zjištění růstu Vašeho miminka. Pravítko je jak v centimetrech, tak palcích.
Housenka je bez jakéhokoli poškození, je prakticky nepoužitá. Dostali jsme ji celkem dost pozdě, v době kdy naše dítko z postýlky téměř vyrostlo. Celková délaka odhadem asi 70 cm.
Info třeba zde:
Cenu si představuji 400,- Kč.

Lvíče

3. května 2011 v 6:39 | Dick |  Nabízím
Nabízím fungl novou značkovou hračku - závěs do postýlky. Dcerka má hraček přehršle, takže si lvíčka nestačila prozkoumat a už nám z postýlky vyrostla. Vyndali jsme jej z obalu, zavěsili nad postýlku a to je vše. Nečinně tu visí. Je v 100 % stavu bez poškrábání, odření, či jiného poškození. Zrcátko je plastové - nerozbitné. Info například zde:

Cenu si představuji 80,- Kč

Kombinéza

3. května 2011 v 6:31 | Dick |  Nabízím
Nabízím používanou, avšak velmi zachovalou zimní kombinézu pro miminko. Je vhodná jak do kočárku, tak i do autosedačky.
Zapínání na dva klasické zipy a suché zipy u krku, má kapuci a v rukávech všité rukavičky. Původní růžové suché zipy byly poněkud unavené, tak jsem je vyměnila za bílé.

Je příjemně růžové (nepřeslazené) barvy, uvnitř čistě bílá. Vrchní materiál nejspíše směs, vnitřek je čistá bavlna.
Přední díl je ozdoben výšivkou panáčka, či sněhuláka.

Tomu se však vypáralo jedno očičko, takže jsem vypárala i to druhé, a obě vyšila modrou bavlnkou.
Kombinéza je velmi příjemná, teploučká. Moje dítě v ní bylo mocspokojené.
Cenu si představuji 100,- Kč.